Giełda Numer III: 34 609 nowych recenzji w sierpniu — ranking Tatr po całym sezonie
706 miejsc, +34 609 recenzji w 31 dni, 72 % po polskiej stronie. Kto w górę, kto w dół i kto rządzi całym wakacyjnym miesiącem.
Redakcja Atlas Tatr · 2026-08-30
Co dokładnie porównujemy: zrzut z 28. 7. 2026 wobec zrzutu z 28. 8. 2026. Do porównania wchodzi 706 miejsc obecnych w obu terminach — po raz pierwszy łącznie z tymi, które do zbioru weszły dopiero pod koniec lipca. To pierwsze w pełni czyste porównanie: ta sama metodologia, te same progi, zero przesunięć kategorii.
Sierpień to w Tatrach najdłuższy tydzień w roku — i dane to potwierdzają. Przez 31 dni na obserwowanych miejscach przybyło 34 609 nowych recenzji Google, czyli około 1 116 dziennie. To niemal dwa razy więcej niż w lipcowym Numerze II — przy dwa razy dłuższym okresie oznacza to, że dzienne tempo sezonu utrzymało się przez cały miesiąc.
I. Ranking regionów: kto ciągnął sierpień
| Lokalita | Miejsc | Przyrost | Na miejsce |
|---|---|---|---|
| Zakopane | 225 | +12 312 | 54,7 |
| Bukowina i Białka | 149 | +8 423 | 56,5 |
| Kościelisko i Witów | 53 | +4 013 | 75,7 |
| Liptowski Mikułasz | 25 | +2 013 | 80,5 |
| Poprad | 46 | +1 492 | 32,4 |
| Štrbské Pleso | 37 | +1 232 | 33,3 |
| Tatrzańska Łomnica | 42 | +1 229 | 29,3 |
| Żdiar i Tatry Bielskie | 29 | +1 109 | 38,2 |
| Smokowiec | 25 | +866 | 34,6 |
Trzy polskie lokalizacje (Zakopane, Bukowina i Białka, Kościelisko) wygenerowały łącznie 24 748 recenzji — 72 % całotatrzańskiego przyrostu. Najsilniejsza słowacka lokalita to zaskakująco nie Tatry Wysokie, lecz Liptowski Mikułasz — z najwyższą średnią na miejsce w całym porównaniu (80,5).
II. Ranking kategorii: restauracje wyprzedziły atrakcje
| Kategoria | Miejsc | Przyrost | Udział |
|---|---|---|---|
| Restauracje | 269 | +17 056 | 49 % |
| Atrakcje | 60 | +6 550 | 19 % |
| Noclegi | 252 | +5 052 | 15 % |
| Natura | 51 | +2 846 | 8 % |
| Usługi | 39 | +2 247 | 6 % |
| Muzea | 35 | +858 | 2 % |
Względem lipca kolejność się odwróciła: absolutnie najwięcej zyskały restauracje — niemal połowę wszystkich sierpniowych recenzji Tatr. Debiutantem jest kategoria natura (szczyty, doliny, stawy z progiem 200 recenzji), która w pierwszym pomiarze dodała 2 846 recenzji — potwierdzając, że same góry są po termach najsilniejszym „zbieraczem“ ocen w regionie.
III. TOP przyrosty: termy i kolejki
| Miejsce | Przyrost | Razem |
|---|---|---|
| Chochołowskie Termy · Kościelisko | +1 702 | 80 323 |
| Terma Bania · Bukowina | +1 211 | 51 688 |
| Termy Gorący Potok · Bukowina | +926 | 36 427 |
| SkyWalk Serce Poronina · Bukowina | +812 | 6 254 |
| Gubałówka PKL · Zakopane | +789 | 47 282 |
| Kasprowy Wierch — kolejka · Zakopane | +620 | 35 876 |
| Zakopiańskie Krupówki · Zakopane | +488 | 39 328 |
| Bachledka · Tatry Bielskie | +456 | 29 176 |
Nie zmieniła się stała lipcowej tabeli: termy i kolejki linowe ciągną polską stronę niezależnie od pogody. Najsilniejszym słowackim przedstawicielem jest Bachledka (+456 recenzji, razem 29 176), za nią letnie hity Liptowa — ZOOKONTAKT family park (+178) i Chata pod Soliskom (+171).
Korekta (30. 8. 2026): pierwotna wersja podawała dla obiektu Liptovská izba taverna przyrost +916 recenzji. To anomalia w danych Google (skokowa różnica między zrzutami 28. 7. i 28. 8.); ręczna weryfikacja wskazuje rząd wielkości ~100 nowych recenzji. Pozycję usunęliśmy z tabeli, a miejsce sprawdzimy w kolejnym crawlu.
IV. Kto poszedł w górę rankingów
Ruch w tabelach liczymy wśród opublikowanych miejsc obecnych w obu zrzutach (ocena → liczba recenzji). Skok o kilkadziesiąt pozycji to niemal zawsze zmiana oceny o 0,1★.
| Miejsce | Kategoria | Ruch | Ocena |
|---|---|---|---|
| Koliba Holica · Zuberec | restauracje | 169 → 120 | 4,4 → 4,5★ |
| Gazdowo Kuźnia · Zakopane | restauracje | 107 → 60 | 4,5 → 4,6★ |
| NCWR ZNP · Zakopane | noclegi | 206 → 169 | 4,4 → 4,5★ |
| Góralski Resort · Bukowina | noclegi | 191 → 154 | 4,4 → 4,5★ |
| Reštaurácia PaB · Tatrzańska Łomnica | restauracje | 58 → 22 | 4,7 → 4,8★ |
| Fresco · Bukowina | restauracje | 197 → 163 | 4,3 → 4,4★ |
| Penzión PRIBISKÔ · Zuberec | noclegi | 162 → 129 | 4,5 → 4,6★ |
| SkyWalk Serce Poronina | atrakcje | 21 → 9 | 4,7 → 4,8★ |
V. Kto spadł — i dlaczego to (prawie) zawsze inna historia
| Miejsce | Kategoria | Ruch | Ocena |
|---|---|---|---|
| Pizzeria U Janusza · Bukowina | restauracje | 123 → 170 | 4,5 → 4,4★ |
| Hossen Kebab · Zakopane | restauracje | 99 → 145 | 4,6 → 4,5★ |
| Restaurant Giewont · Zakopane | restauracje | 57 → 101 | 4,7 → 4,6★ |
| PREZO Restaurant · Poprad | restauracje | 43 → 86 | 4,7 → 4,6★ |
| Slovenská reštaurácia · Smokowiec | restauracje | 56 → 98 | 4,7 → 4,6★ |
| Aparthotel Delta Boutique · Zakopane | noclegi | 84 → 124 | 4,7 → 4,6★ |
| Rezydencja NOVA na Gubałówce | noclegi | 109 → 147 | 4,6 → 4,5★ |
| Dziupla Skowronków · Bukowina | restauracje | 28 → 56 | 4,8 → 4,7★ |
Większość spadków to korekta oceny o jedną dziesiątą gwiazdki przy setkach recenzji — w rankingu o tej liczbie miejsc dziesiąta gwiazdki oznacza 40 pozycji. W całym porównaniu tylko 4 miejsca faktycznie straciły recenzje (najwyraźniej Babka i Panocek −37, co przy 1 589 recenzjach wygląda raczej na czyszczenie konta przez Google niż na odpływ gości).
VI. Polska kontra Słowacja po całym lecie
| Wskaźnik | Strona polska | Strona słowacka |
|---|---|---|
| Miejsc w porównaniu | 427 | 279 |
| Przyrost za 31 dni | +24 748 | +9 861 |
| Udział w całości | 72 % | 28 % |
| Średnia nowych recenzji na miejsce | 58,0 | 35,3 |
| Miejsc z utratą recenzji | 4 | 0 |
Proporcja 72 : 28 jest dla Słowacji nieco lepsza niż lipcowe 74 : 26 — ale nadal polskie miejsca zbierają recenzje 1,6× szybciej na obiekt. Słowacka przewaga pozostaje w czystości danych: żadne słowackie miejsce w porównaniu nie straciło ani jednej recenzji. Całe rankingi znajdziecie w rankingach, a miesięczne ekstrema na stronie Rekordy Tatr.
VII. Co śledzimy w Numerze IV
Kolejny crawl rusza 28. 9. 2026 — pierwszy poza głównym sezonem. Odpowie na pytanie postawione już w Numerze II: czy polska przewaga jest sezonowa, czy strukturalna? Jeśli tempo we wrześniu spadnie wszędzie tak samo — to sezon. Jeśli polskie termy i kolejki nie zwolnią — to struktura, a słowacka strona potrzebuje planu B na deszcz, nie tylko na lato.