Burza Číslo III: 34 609 nových recenzií za august — rebríček Tatier po celej sezóne
706 miest, +34 609 recenzií za 31 dní, 72 % z nich na poľskej strane. Kto stúpol, kto klesol a kto ovládol celý prázdninový mesiac.
Redakcia Atlas Tatier · 2026-08-30
Čo presne porovnávame: snímok z 28. 7. 2026 proti snímku z 28. 8. 2026. Do porovnania vstupuje 706 miest prítomných v oboch termínoch — prvýkrát vrátane tých, ktoré do zberu vstúpili až koncom júla. Ide o prvé plne čisté porovnanie: rovnaká metodika, rovnaké prahy, žiadne presuny kategórií.
August je v Tatrách najdlhší týždeň v roku — a dáta to potvrdzujú. Za 31 dní pribudlo na sledovaných miestach 34 609 nových Google recenzií, teda približne 1 116 denne. To je takmer dvojnásobný objem proti júlovému Číslu II — pri dvakrát dlhšom období to znamená, že denné tempo sezóny sa držalo celý mesiac.
I. Rebríček regiónov: kto ťahal august
| Lokalita | Miest | Prírastok | Na miesto |
|---|---|---|---|
| Zakopane | 225 | +12 312 | 54,7 |
| Bukowina a Białka | 149 | +8 423 | 56,5 |
| Kościelisko a Witów | 53 | +4 013 | 75,7 |
| Liptovský Mikuláš | 25 | +2 013 | 80,5 |
| Poprad | 46 | +1 492 | 32,4 |
| Štrbské Pleso | 37 | +1 232 | 33,3 |
| Tatranská Lomnica | 42 | +1 229 | 29,3 |
| Ždiar a Belianske Tatry | 29 | +1 109 | 38,2 |
| Smokovec | 25 | +866 | 34,6 |
Tri poľské lokality (Zakopane, Bukowina a Białka, Kościelisko) dohromady vygenerovali 24 748 recenzií — 72 % celotatranského prírastku. Najsilnejšia slovenská lokalita je prekvapivo nie Vysoké Tatry, ale Liptovský Mikuláš s najvyšším priemerom na miesto v celom porovnaní (80,5). Ťahajú ho dve mená — o tom nižšie.
II. Rebríček kategórií: reštaurácie predbehli atrakcie
| Kategória | Miest | Prírastok | Podiel |
|---|---|---|---|
| Reštaurácie | 269 | +17 056 | 49 % |
| Atrakcie | 60 | +6 550 | 19 % |
| Ubytovanie | 252 | +5 052 | 15 % |
| Príroda | 51 | +2 846 | 8 % |
| Služby | 39 | +2 247 | 6 % |
| Múzeá | 35 | +858 | 2 % |
Oproti júlu sa poradie obrátilo: absolútne najviac získali reštaurácie — takmer polovicu všetkých augustových recenzií Tatier. Nováčikom v porovnaní je kategória príroda (vrchy, doliny, plesá s prahom 200 recenzií), ktorá hneď v prvom meraní pridala 2 846 recenzií — a potvrdila, že hory samotné sú po termoch najsilnejší „zberač“ hodnotení v regióne.
III. TOP prírastky: termy a lanovky
| Miesto | Prírastok | Spolu |
|---|---|---|
| Chochołowskie Termy · Kościelisko | +1 702 | 80 323 |
| Terma Bania · Bukowina | +1 211 | 51 688 |
| Termy Gorący Potok · Bukowina | +926 | 36 427 |
| SkyWalk Serce Poronina · Bukowina | +812 | 6 254 |
| Gubałówka PKL · Zakopane | +789 | 47 282 |
| Kasprowy Wierch — lanovka · Zakopane | +620 | 35 876 |
| Zakopiańskie Krupówki · Zakopane | +488 | 39 328 |
| Bachledka · Belianske Tatry | +456 | 29 176 |
Stálica júlovej tabuľky sa nezmenila: termálne kúpaliská a lanovky ťahajú Poľsko bez ohľadu na počasie. Najsilnejším slovenským zástupcom je Bachledka (+456 recenzií, spolu 29 176), za ňou nasledujú letné ťaháky na Liptove — ZOOKONTAKT family park (+178) a Chata pod Soliskom (+171).
Oprava (30. 8. 2026): pôvodná verzia uvádzala pri objekte Liptovská izba taverna prírastok +916 recenzií. Ide o anomáliu v dátach Google (skokový rozdiel medzi snímkami 28. 7. a 28. 8.), manuálna kontrola ukazuje rádovo ~100 nových recenzií. Údaj sme z tabuľky odstránili a miesto necháme preveriť v ďalšom crawle.
IV. Kto stúpol v rebríčkoch
Posun v tabuľkách je počítaný v rámci publikovaných miest prítomných v oboch snímkach (rating → počet recenzií). Skok o desiatky priečok je takmer vždy zmena hodnotenia o 0,1★.
| Miesto | Kategória | Pohyb | Rating |
|---|---|---|---|
| Koliba Holica · Zuberec | reštaurácie | 169 → 120 | 4,4 → 4,5★ |
| Gazdowo Kuźnia · Zakopane | reštaurácie | 107 → 60 | 4,5 → 4,6★ |
| NCWR ZNP · Zakopane | ubytovanie | 206 → 169 | 4,4 → 4,5★ |
| Góralski Resort · Bukowina | ubytovanie | 191 → 154 | 4,4 → 4,5★ |
| Reštaurácia PaB · Tatranská Lomnica | reštaurácie | 58 → 22 | 4,7 → 4,8★ |
| Fresco · Bukowina | reštaurácie | 197 → 163 | 4,3 → 4,4★ |
| Penzión PRIBISKÔ · Zuberec | ubytovanie | 162 → 129 | 4,5 → 4,6★ |
| SkyWalk Serce Poronina | atrakcie | 21 → 9 | 4,7 → 4,8★ |
Najkrajší slovenský príbeh augusta píše Zuberec: Koliba Holica skočila o 49 priečok a Penzión PRIBISKÔ o 33 — oba pri zlepšení ratingu o desatinu. A v Tatrách samotných Reštaurácia PaB — Kuszmannov Bazár v Tatranskej Lomnici: zo 58. na 22. miesto medzi reštauráciami pri 4,8★.
V. Kto klesol — a prečo je to (takmer) vždy inak, než sa zdá
| Miesto | Kategória | Pohyb | Rating |
|---|---|---|---|
| Pizzeria U Janusza · Bukowina | reštaurácie | 123 → 170 | 4,5 → 4,4★ |
| Hossen Kebab · Zakopane | reštaurácie | 99 → 145 | 4,6 → 4,5★ |
| Restaurant Giewont · Zakopane | reštaurácie | 57 → 101 | 4,7 → 4,6★ |
| PREZO Restaurant · Poprad | reštaurácie | 43 → 86 | 4,7 → 4,6★ |
| Slovenská reštaurácia · Smokovec | reštaurácie | 56 → 98 | 4,7 → 4,6★ |
| Aparthotel Delta Boutique · Zakopane | ubytovanie | 84 → 124 | 4,7 → 4,6★ |
| Rezydencja NOVA na Gubałówce | ubytovanie | 109 → 147 | 4,6 → 4,5★ |
| Dziupla Skowronków · Bukowina | reštaurácie | 28 → 56 | 4,8 → 4,7★ |
Väčšina prepadov je korekcia ratingu o desatinu hviezdy pri stovkách recenzií — v rebríčku s týmto počtom miest sa desatina hviezdy rovná 40 priečkam. Z celého porovnania len 4 miesta skutočne stratili recenzie (najvýraznejšie Babka i Panocek −37, čo pri 1 589 recenziách vyzerá skôr ako čistenie účtu Google než odchod hostí).
VI. Poľsko verzus Slovensko po celom lete
| Ukazovateľ | Poľská strana | Slovenská strana |
|---|---|---|
| Miest v porovnaní | 427 | 279 |
| Prírastok za 31 dní | +24 748 | +9 861 |
| Podiel na celku | 72 % | 28 % |
| Priemer nových recenzií na miesto | 58,0 | 35,3 |
| Miest so stratou recenzií | 4 | 0 |
Pomer 72 : 28 je mierne lepší pre Slovensko než júlových 74 : 26 — ale stále platí, že poľské miesta zbierajú recenzie 1,6× rýchlejšie na objekt. Slovenská výhoda zostáva v čistote dát: ani jedno slovenské miesto v porovnaní nestratilo ani jednu recenziu.
A hrdinovia našich prehľadov? Penzión Sileo drží 4,9★ a pridal 12 recenzií (443 → 455) — na Liptove, kde sezóna končí poslednú augustovú nedeľu, je to tempo nad regionálnym mediánom. Celé poradie nájdete v rebríčkoch a mesačné extrémy na Rekordoch Tatier.
VII. Čo sledujeme v Čísle IV
Ďalší crawl beží 28. 9. 2026 — prvý mimo hlavnej sezóny. Odpovie na otázku, ktorú sme položili už v Čísle II: je poľský náskok sezónny jav, alebo štruktúra? Ak tempo v septembri klesne všade rovnako, je to sezóna. Ak poľské termy a lanovky nepribrzdia, je to štruktúra — a slovenská strana potrebuje plán B na dážď, nie len na leto.